نحوه دریافت خسارت بیمه آتش سوزی

نحوه دریافت خسارت بیمه آتش سوزی ترسیدن از بلایای طبیعی و حوادث مثل آتش سوزی، زلزله، سیل، طوفان و ... و

توسط مدیر سایت در 10 اردیبهشت 1402

نحوه دریافت خسارت بیمه آتش سوزی

ترسیدن از بلایای طبیعی و حوادث مثل آتش سوزی، زلزله، سیل، طوفان و ... و وحشت از بین رفتن اموال در حین حوادث اهمیت خرید بیمه آتش‌سوزی را چندین برابر می‌کند. در این مقاله از سایت گرند بیمه ابتدا به طور کوتاه بیمه آتش سوزی را تعریف کرده، سپس خطراتی که بیمه آتش‌سوزی مورد تعهد قرار می‌دهد را نام برده‌ایم و در نهایت مدارک لازم جهت دریافت خسارت بیمه آتش سوزی و نحوه پرداخت خسارت بیمه آتش سوزی را بیان کرده‌ایم.

در واقع متن قرارداد بیمه آتش سوزی بیان می‌کند که در هنگام وقوع خطر آتش سوزی به اموال و دارایی‌های فرد بیمه شده، اشخاص حقیقی و حقوقی، خسارت‌های مادی و مالی را تأمین و پرداخت می‌کند.

تعریف آتش‌سوزی

آتش عبارت است از ترکیب سریع اکسیژن با مواد سوختنی و مثل چوب، بنزین، پنبه، گاز و ... . معمولاً با ایجاد آتش، حرارت، نور و دود نیز تولید می‌شود. ویژگی سیال بودن آتش باعث می‌شود که با کمترین غفلت از کنترل خارج ‌شود و به طور ناخواسته آتش سوزی‌های بزرگی را به بار آورد و در نتیجه خسارت‌های جبران ناپذیر جانی و مالی بزرگتری را به وجود آورد.

با توجه به آنچه گفتم بهتر است همین امروز با مراجعه به وبسایت گرند بیمه، بیمه آتش سوزی برای ملک خود تهیه کنید.

بیمه‌گذار باید پس از وقوع حادثه آتش‌سوزی چه کند؟

1- حداکثر در طی 5 روز پس از زمان وقوع حادثه باید بیمه‌گر را مطلع و آگاه کند.

2- حداکثر تا 10 روز پس از زمان وقوع حادثه باید نحوه بروز و میزان آسیب ناشی از حادثه، فهرست لوازم نجات داده شده و مبلغ تقریبی خسارت را به بیمه‌گر اطلاع دهد.

برای اینکه خسارات پس از وقوع حادثه و یا در هنگام آن، بیشتر و بیشتر نشود باید هر چه زودتر اقدامات لازم را انجام دهد.

بیمه‌گر نباید بدون اجازه تغییراتی در متن قرارداد بیمه دهد که در ارزیابی خسارت و یا تعیین علت حادثه اختلال ایجاد کند. مگر آنکه در جهت کاهش خسارت و رعایت منافع عمومی تغییرات الزامی باشد.

بیمه گذار باید برای تعیین حدود خسارت با بیمه‌گر همکاری کند و حداکثر در طی 15 روز پس از بروز حادثه فهرستی کامل از اشیاء و اموال موجود در روز حادثه، و لوازم آسیب دیده و ازبین رفته و در صورت نیاز بیمه‌گر قیمت هر وسیله بلافاصله پیش از وقوع حادثه را به بیمه‌گر اطلاع دهد.

چگونه خسارت بیمه آتش سوزی را ارزیابی می‌کنند؟

بیمه‌گر فقط متناسب با مبلغ بیمه شده، خسارت را جبران می‌کند، حال اگر مالی به کمتر از قیمت واقعی بیمه شده باشد، به همان اندازه، جبران خسارت انجام می‌شود.

در زمان وقوع حادثه و بروز خسارت، قیمت واقعی لوازم و ملک مورد بیمه باید ذکر شود، زیرا قانون بر این اصل استوار است که بیمه نباید باعث سود بیمه‌گذار شود.

اگر که میزان مبلغ خسارت وارد شده در بین طرفین مورد توافق نباشد، بیمه گر و بیمه‌گذار می‌توانند برای تعیین میزان خسارت واقعی از ۳ نفر کارشناس استفاده کنند.

نحوهٔ انتخاب کارشناس

هریک از طرفین یک نفر کارشناس انتخاب کرده و کتباً به طرف دیگر معرفی می‌کنند. کارشناسان انتخاب شده اول و دوم کارشناس سوم را انتخاب می‌کنند، اگر در طی زمان تعیین شده (طی زمان یک ماه از آخرین انتخاب) کارشناس سوم را نتوانند معرفی کنند، تعیین کارشناس به دادگاه ذیصلاح درخواست داده خواهد شد.

اگر که کارشناس سوم با یک طرف نسبت فامیلی داشته باشد هر یک از طرفین می‌تواند آن کارشناس را رد کند.

هریک از طرفین هزینه حق‌الزحمه کارشناس منتخب خود را باید بپردازد و هزینه حق الزحمه کارشناس سوم باید به طور مساوی بین هر دوی آنها تقسیم شود.

در مورد اموال خسارت دیده، بیمه‌گر چه اختیاراتی دارد؟

بیمه گر اختیار دارد که اموال نجات داده شده و خسارت دیده را تصاحب، تعمیر و یا تعویض کند. اگر اموال خسارت دیده توسط بیمه‌گر تعمیر و یا تعویض شود، باید سریعاً انجام شود.

مهلت پرداخت خسارت بیمه آتش سوزی

بیمه‌گر وظیفه دارد حداکثر در طی 4 هفته پس از دریافت تمام مدارک و اسناد مورد نیاز بیمه آتش سوزی که بتواند میزان خسارت وارده را با آنها مشخص، حدود مسئولیت خود و میزان جبران خسارت را تعیین کند، اقدام به تسویه بنماید و در نهایت خسارت بیمه آتش سوزی را پرداخت کند.

برای دریافت خسارت بیمه آتش سوزی چه مدارکی لازم است؟

برای مدارک لازم جهت دریافت خسارات بیمه آتش سوزی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • حداکثر در طی ۵ روز میزان خسارت وارده در حین حادثه را به شرکت بیمه اطلاع دهد.
  • تهیه فهرستی از لوازم و اشیاء آسیب دیده و قیمت هر یک از آنها و اعلام آن به شرکت بیمه.
  • تهیه فهرست لوازم و وسایل سالم و نجات داده شده از حادثه.
  • گزارش مقامات آتش‌نشانی و نیروی انتظامی.
  • در صورت ارجاع پرونده به مقامات قضایی، نیازمند رأی نهایی آن‌ها می‌باشد.
  • در صورت وقوع زلزله، باید اصل گزارش موسسه ژئوفیزیک را دریافت کرده باشید.
  • در صورت درخواست بیمه‌گر و کارشناسان بیمه، از محل آسیب دیده باید عکس و یا فیلم تهیه کنید.
مقالات مشابه
نظرات کاربرن