گام‌های ساده برای قلعه بادی از آرزوها

مامان خوکه:فهمیدم، ما میتونیم به مامان بزرگ و بابا بزرگ زنگ بزنیم. بابا خوکه:پپا،جورج،امروز داریم میریم قلعه

توسط مدیر سایت در 7 اردیبهشت 1402

مامان خوکه:فهمیدم، ما میتونیم به مامان بزرگ و بابا بزرگ زنگ بزنیم. بابا خوکه:پپا،جورج،امروز داریم میریم قلعه ی بادی. مامان خوکه:قلعه ی بادی،ما داریم میایم پیشت. مامان خوکه:ما کل روز و زمان نداریم. من به قلعه ی بادی میرسونمتون حتی اگه کل روز و از من زمان ببره! با توجه به تاریخ مذکور، گروهی معتقدند که ساخت این بنا به زمان سلطه و قدرت پرتغالیها بر خلیج فارس مربوط است. است. در این منطقه کتیبهای از سال ۱۱۳۰ هجری قمری (۱۷۱۷ میلادی) مربوط به میرجعفرخان کشف شدهاست. این قلعه تنها یک راه باریک برای ورود دارد و در سه سمت دیگر آن پرتگاههای مخوفی دیده میشود که قلعه را نفوذ ناپذیر ساختهاست. این قلعه در نزدیکی دهی به همین نام از دهات دهستان یافت شهرستان هوراند و در فاصلهای نه چندان دور از راه هوراند بر بالای یک کوه صخرهای قرار گرفته و آثاری چون پلکان و اتاقکهای کنده شده بر سنگ از بقایای آن است. This c​onte nt was g enerat ed  wi​th t he help of G SA Con te᠎nt ᠎Ge nerato r ​DE​MO.

مامان خوکه:بابا بزرگ خوکه،ما تو راه قلعه ی بادی یکم گم شدیم. پپا:آیا به قلعه ی بادی نزدیک شدیم؟ این نوع سرسره به دلیل ابعاد بزرگ محیط های باز مانند پارک ها، شهربازی ها و… درست است که اکثر سرسره ها متریال پلاستیکی دارند اما پلاستیک ها هم از نظر کیفیتی متفاوت هستند. در حال حاضر به جز حصاربند و آثار مخروبه دیوارها اثر دیگری از ساختمان قلعه باقی نماندهاست. دریافتشده در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹. ». روزنامه تعادل. دریافتشده در ۲۰۲۰-۰۸-۰۶. از این رو، ایجاد استحکامات برای این قلعه لازم نبود، اما در سمت شمال که پشته از ارتفاع کمتری برخوردار است، بقایای دیواری عریض و محکم از سنگ لاشه با ملات و برجهای نیمهاستوانه موجود است. این قلعه بر روی یکی از کوههای بلند به نام هشتسر در ۱۲ کیلومتری هوراند و ۵۰ کیلومتری شمال شرقی اهر واقع شدهاست. وجود یکی از این مجموعه بازیها در مراکز بازی باعث جذب و حضور بیشتر بچهها میگردد!

اگر می خواهید یک تجربه متفاوت را در جزیره کیش تجربه نمایید و به دنبال یکی از تفریحات کیش با چنین قابلیتی هستید، حتما پدل بورد کیش را از دست ندهید. دریافتشده در ۱۷ آوریل ۲۰۱۹. این صفحه آخرینبار در ۸ آوریل ۲۰۲۳ ساعت ۰۸:۳۳ ویرایش شدهاست. این بنا در روستای «بان گمبد» قرار دارد. مردم بومی منطقه این بنا «قلعهٔ بیبی مینو» مینامند. این قلعه از نظر قدمت بسیار حائز اهمیت است و در برهههای گوناگون مورد استفاده اقوام مختلفی واقع شده است؛ بنابراین قلعه قمچقای یکی از قلعههای با ارزش و تاریخی شناخته شده ایران میباشد. این قلعه تا اواخر دوره قاجاریه مرکز حکومت محلی بودهاست و در اطراف آن، خندقی کنده شده بود. این قلعه که با شیوه خشکه چین سنگی (با مصالح سنگی بدون استفاده از ملات)ساخته شدهاست، به دوره مفرغ جدید (۱۷۰۰ تا ۱۴۵۰ سال پیش از میلاد) تعلق دارد. تا زمانی که بالای سرتون قلعه ی بادی و ندیدید به مسیرتون در جاده ی اصلی ادامه بدید. این روستا در دهستان بلیان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۴۴ نفر (۷۶خانوار) بودهاست. ​Article was c​reated by G​SA C᠎on te​nt Gen er​at or Demov er᠎sion .

این بنا احتمالاً ترکیبی از دژ قلعه برای کل محوطه بودهاست. پوشش بنا به لحاظ شکل و فاصله جرزها از چوب بودهاست. تو حتی میتونی از اون بالا خونه ی مامان بزرگ بابابزرگ و هم ببینی. پپا:ماشین،برو جلو. تو میتونی بری. بابا خوکه:نه،پیرهن تو نیست. بابا خوکه:من بداخلاق نیستم! بابا خوکه:ما گم نمیشیم و من هم بداخلاق نمیشم. بابا خوکه:احتیاجی نیست به مامان بزرگ و بابا بزرگ زنگ بزنیم. در پایین و ضلع جنوب غربی قلعه چشمه آب شیرینی وجود دارد که آن نیز موسوم به جلالالدین میباشد و آب آن به طرف جنوب شرق و به طرف جاجرم جریان دارد. در اواخر عصر آهن ۳ این قلعه کاملاً متروک شد و استقرار در آن به قلعه دیگری که متعلق به دوره هخامنشی است، منتقل شد. بر اساس دلایل باستانشناسی جوامع پیچیده سیاسی و اجتماعی اولین بار در دوره مفرغ جدید شکل گرفتهاست. بررسیهای انجام شده در محوطه تپه طلا کتی منجر به کشف ۳ محوطه باستانی شد که به ۳ دوره متفاوت یعنی گورستان عصر آهن، یک محوطه قدیمی تاریخی و اسلامی و قلعه ساسانی برمیگردد. قلعه مچی در ناحیه تاریخی حوضدار در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی زابل قرار دارد و از آنجا که در سراسر منطقه نخلستانهای فراوانی وجود داشت و مچ نیز به زبان بلوچی به معنی درخت خرما میباشد، قلعه به این نام مشهور شدهاست.

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد قیمت قلعه بادی لطفا از صفحه ما بخواهید.

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن