با گوشی آب خورده چه کار کنیم؟

مقدمه‌ای در رابطه با تعمیر گوشی موبایل آب خورده دوره آموزشی تعمیرات موبایل: اغلب افراد تصور می‌کن

توسط مدیر سایت در 17 آبان 1402

مقدمه‌ای در رابطه با تعمیر گوشی موبایل آب خورده

دوره آموزشی تعمیرات موبایل: اغلب افراد تصور می‌کنند که تعمیر گوشی های آب خورده امکانپذیر نیست، این مسئله یک بارو اشتباه و رایج است. از آنجایی که گوشی های موبایل قطعات الکترونیکی و حساسی هستند، باید در تماس با آب قرار نگیرند. آب یک رسانای الکتریکی است و می‌تواند آسیب های جبران ناپذیری را به گوشی وارد کند ولی اگر به درستی و با دانش لازم با گوشی های آب خورده برخورد شود، تعمیر آن ها غیر ممکن نخواهد بود. البته ما مدعی نیستیم که هر گوشی آب خورده‌ای 100 درصد تعمیر می‌شود، اما توصیه می‌کنیم شانس خود را برای تعمیر آن امتحان کنید!

در ادامه این مطلب قصد داریم به آموزش نجات و تعمیر گوشی آب خورده در 10 مرحله ساده بپردازیم. اگر گوشی شما در آب افتاد با انجام این 10 مرحله می‌توانید آن را نجات دهید یا حداقل شانس نجات پیدا کردن آن را چند برابر کنید. چنانچه در مورد هر یک از مراحل عنوان شده سوالی داشتید، می‌توانید از کارشناسان موبایل کمک راهنمایی بخواهید. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:
مهم‌ترین نکته برای نجات و تعمیر گوشی آب خورده!

قبل از هر چیز و شرح دادن 10 مرحله مورد نیاز باید به نکته‌ای اشاره کنیم که مهم‌ترین مسئله برای نجات و تعمیر گوشی آب خورده را شامل می‌شود. مهمترین موضوعی که در این راستا باید به آن توجه کنید سرعت عمل بالاست! زمانی که گوشی شما بنا به هر دلیل با آب در تماس شد، باید به سریع ترین شکل ممکن عمل کرده و آن را از آب خارج کنید و مراحلی که شرح می‌دهیم را انجام دهید.

در نظر داشته باشید که هرچه مراحل شرح داده شده را سریع‌تر انجام دهید، شانس نجات و تعمیر گوشی آب خورده شما هم افرایش پیدا می‌کند و هرچه این مراحل را با سرعت کمتری انجام دهید احتمال نجات پیدا کردن گوشی آب خورده شما هم کمتر می‌شود. پس سرعت عمل بالایی داشته باشید و با دقت مراحل مورد نیاز را طی کنید.
کارهایی که هیچوقت نباید انجام دهید!

اگر گوشی شما با آب در تماس شد یک سری از کارها نباید به هیچ عنوان انجام شوند! انجام دادن این کارها می‌تواند شانس نجات و تعمیر گوشی آب خورده شما را به حداقل برساند. کارهایی که نباید در این شرایط انجام شوند به شرح زیر هستند:

    گوشی را روشن نکنید!
    دکمه های فیزیکی گوشی را فشار ندهید!
    گوشی را برای خارج کردن آب از درون آن تکان ندهید و تا حد امکان صاف و بدون حرکت نگه دارید.
    در مجاری مختلف روی گوشی فوت نکنید.
    آرامش خود را از دست ندهید.

با در نظر گرفتن موارد فوق می‌توانید خیلی راحت تر و بهتر با گوشی آب خورده و شرایط ایجاد شده مقابله کنید.
10 مرحله برای نجات و تعمیر گوشی آب خورده

اگر گوشی شما بنا به هر دلیل با آب تماس پیدا کرد مراحلی که در این بخش شرح می‌دهیم را به ترتیب انجام دهید تا شانس نجات و تعمیر گوشی آب خورده را داشته باشید. فراموش نکنید که سرعت عمل بالا در حین انجام این مراحل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود.
قدم اول: خارج کردن باتری/ خاموش کردن گوشی

به محض اینکه گوشی شما داخل آب افتاد باید آن را از آب خارج کرده و بدون لمس هیچ دکمه فیزیکی، را خاموش کنید. به هیچ وجه سعی نکنید که با فشردن دکمه هایی مثل دکمه هوم صفحه نمایش گوشی را روشن کرده و تست کنید که آیا گوشی کار می‌کند یا خیر! انجام این کار می‌تواند به معنای از دست رفتن گوشی شما باشد! اگر باتری گوشی جداشدنی نبود، سریعا دکمه پاور را فشرده و نگه دارید تا گوشی خاموش شود و یا اگر گوشی خود به خود خاموش است می‌توانید از این مرحله گذر کنید.
قدم دوم: در آوردن سیم‌کارت و کارت حافظه

سیم کارت و حافظه SD گوشی را از آن خارج نمایید.
قدم سوم: جدا کردن باتری

درب پشت گوشی را باز کنید و باتری آن را از گوشی خارج کنید. اگر گوشی شما از آن دسته گوشی هایی است که نمی‌توان باتری آن را جدا کرد از این مرحله صرف نظر کنید.
قدم چهارم: خشک کردن گوشی

از آنجایی که سرعت عمل برای تعمیر گوشی موبایل آب خورده  اهمیت زیادی دارد، توصیه ما این است که از سرویس تعمیر موبایل کمک استفاده به عمل آورید. با یک دستمال مناسب روی سطح گوشی و همه جای آن را کاملا تمیز و پاک کنید تا هیچ آبی روی سطوح مختلف وجود نداشته باشد.
قدم پنجم: خشک کردن اجزای سخت افزاری داخل گوشی

گوشی را باز کنید. اگر به وکیوم یا مکنده دسترسی دارید از آن برای خارج کردن آب از مجاری مختلف گوشی مثل جک هدفون، شیارهای سیم کارت و حافظه SD و سایر بخش های آن استفاده کنید. با یک ابزار مناسب مثل هیتر یا سشوار به اجزای سخت افزاری گوشی گرما بدهید تا گوشی را مستقیما زیر نور آفتاب قرار دهید تا آب و نم موجود در قطعات سخت افزاری گوشی پاک شود. سعی کنید تمام آب موجود در درزهای مختلف گوشی را خشک کنید. در حین انجام این کار مراقب باشید که به قطعات سخت افزاری دستگاه آسیبی وارد نشود.

بیشتر بخوانید:
قدم ششم: بستن گوشی و قرار دادن در کیسه برنج

بعد از اینکه آب را به صورت کامل از روی اجزای سخت افزاری گوشی خود پاک کردید، گوشی را ببندید یا اصطلاحا آن را جمع کنید. به هیچ وجه گوشی را برای تست کردن روشن نکنید. در همان حالت که گوشی خاموش است، آن را خیلی سریع در یک کیسه برنج طبخ نشده قرار دهید، برنج خاصیت جذب رطوبت و نم بسیار بالایی دارد و می‌توانید تمام نم و باقی مانده های آب نفوذ کرده در گوشی را از آن خارج کند.

بیشتر بخوانید:  
قدم هفتم: گذاشتن گوشی در کیسه برنج در 24 ساعت

کیسه برنجی که انتخاب می‌کنید باید به قدری بزرگ باشد که گوشی کاملا در آن دفن شود و حداقل برای مدت زمان 24 ساعته در آن باقی بماند تا بدین ترتیب شانس تعمیر گوشی موبایل آب خورده را چندین برابر کنید.
قدم هشتم: خارج کردن گوشی از کیسه برنج

بعد از یک الی 2 روز گوشی را از کیسه برنج خارج نمایید و پس از نصب باتری و سیم کارت آن را روشن نمایید. به احتمال زیاد گوشی شما روشن خواهد شد و شروع به کار می‌کند. در نظر داشته باشید که هیچوقت شانس تعمیر شدن گوشی آب خورده 100 درصد نیست، چون آب رسانای الکتریکی است و تماس با آن با قطعات سخت افزاری گوشی و به ویژه برد دستگاه منجر به اتصال کوتاه می‌شود و خیلی سریع می‌تواند اثرات جبران ناپذیری را به بار آورد. اما همیشه بهتر است ناامید نشوید و شانس خود را امتحان کنید. باتری آن را وصل و درب پشت گوشی را نصب کنید. سپس گوشی را روشن کنید.
قدم نهم: به شارژ زدن گوشی

اگر گوشی روشن نشد، سعی کنید آن را به شارژ بزنید. ممکن است نفوذ آب در گوشی و تماس آن با باتری دستگاه منجر به آسیب دیدن باتری شده باشد.
قدم دهم: روشن کردن گوشی آب خورده

مجددا گوشی را روشن کنید. اگر گوشی شما روشن شد، پروسه نجات و تعمیر گوشی آب خورده با موفقیت انجام شده است، اما اگر این امر صورت نگرفت باید به فکر راه حل بهتری باشید که در ادامه آن را شرح خواهیم داد.

اگر گوشی آب خورده شما با انجام دادن 10 مرحله فوق درست نشد، باید آن را به دست تعمیرکار مجرب و قابل اعتمادی بسپارید تا مشکل گوشی را بررسی کند. ممکن است فقط یک قطعه خاص در گوشی به دلیل تماس با آب سوخته باشد و این امر منجر به جلوگیری از روشن شدن دستگاه شود. در این شرایط با تعویض آن قطعه مشکل گوشی برطرف می‌شود.
نجات و تعمیر گوشی آب خورده توسط کارشناسان شرکت موبایل کمک

اگر با انجام دادن مراحل فوق نتوانستید گوشی خود را نجات دهید، توصیه می‌کنیم آن را به تعمیرکاران مجرب شرکت موبایل کمک بسپارید. درست است که در این شرایط هیچ تضمینی مبنی بر تعمیر شدن گوشی شما وجود ندارد، اما به هر حال امتحان کردن شانستان در این وضعیت کار معقولانه‌ای خواهد بود. به منظور ثبت سفارش تعمیر گوشی آب خورده مراحل زیر را طی نمایید:

منتظر باشید تا کارشناسان با شما تماس بگیرند و نتیجه تعمیر را به شما اعلام کنند. در صورتی که گوشی شما تعمیر شود، به صورت رایگان توسط پیک موتوری برایتان ارسال خواهد شد. این روش سریع‌ترین و بهترین روشی است که می‌توانید از آن باری تعمیر گوشی موبایل آب خورده خود استفاده کنید. اما اگر تمایلی نسبت به سپردن گوشی به کارشناسان موبایل کمک ندارید و می‌خواهید تعمیر گوشی موبایل آب خورده را شخصا انجام دهید باید که در ادامه شرح می‌دهیم را طی کنید. در نظر داشته باشید که برای انجام این کار باید بتوانید گوشی خود را باز کرده و به اجزای سخت افزاری آن دسترسی پیدا کنید.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به آموزش تعمیر گوشی موبایل آب خورده در 4 مرحله ساده بپرداختیم. اکیدا توصیه می‌کنیم که اگر گوشی شما با آب در تماس بود، مرحله 1 را انجام دهید و سپس از کارشناسان واحد تعمیر موبایل کمک برای ادامه کار یاری بخواهید. به دلیل ابزارهای پیشرفته‌تری که تیم تعمیر موبایل کمک در اختیار دارند، استفاده از سرویس این شرکت شانس تعمیر گوشی آب خورده را افزایش می‌دهد. ضمنا می توانید سفارش خود را از طریق نمایندگی های موبایل کمک در شهر خود پیگیری کنید.

https://titionline.ir/%d8%a8%d8%a7-%da%af%d9%88%d8%b4%db%8c-%d8%a2%d8%a8-%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%87-%da%86%d9%87-%da%a9%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85%d8%9f/

 

آخرین مطالب