ده ها هزار نفر روز يکشنبه از طريق مينسک راهپيمايی کردند و از الکساندر لوکاشنکو رئيس جمهوری بلاروس خواستار کناره گير شدن شدند، در تظاهرات دسته جمعی که نزديک به يک ماه پس از انتخاباتی که مخالفانش می گويند تقلب شده بود، نشانه ای از گير افتادن نشان نمی داد.

ستون های معترضان از هشدار دولت برای راهپیمایی در مقابل سربازان و خودروهای نظامی سرپیچی کردند. پرچم های مخالف قرمز و سفید را تکان دادند و فریاد زدند «برو!» و «تو موشی!»

گروه حقوق بشر اسپرینگ-۹۶ گفت دست کم ۷۰ نفر دستگیر شدند. خبرگزاری اينترفاکس روسيه گزارش داد که چند نفر هنگامی که پليس اعتراضی را در خارج از يک کارخانه دولتی تراکتور سازی در هم شکست، مجروح شدند.

ادامه مطلب: هزاران زن برای اعتراض به رئيس جمهوری استبدادی از طريق پايتخت بلاروس راهپيمايی کردند

تصاویر ویدئویی نشان داده شده توسط رسانه های محلی TUT. توسط نشان داد زنان فریاد “شرم” در اعضای نقاب دار از نیروهای امنیتی که مردم را به بازداشت کشیده است.

داستان در زیر تبلیغات ادامه دارد

لوکاشنکو از سال ۱۹۹۴ در قدرت است و با نشان دادن حمایت متحد سنتی روسیه شناور شده است، درخواست انتخابات جدید سویاتلانا تسیخانوسکایا، حریف اصلی او را که دو روز پس از رای گیری به تبعید گریخت، رد کرده است.

تظاهرات در طول چهار هفته پس از انتخابات ادامه داشته است و در تعطیلات آخر هفته اندازه به دست آورده و هر یکشنبه ده ها هزار نفر را ترسیم می کند.

وزارت کشور در بیانیه ای اعلام کرد که ۹۱ معترض روز شنبه بازداشت شده اند، و گفته است که امنیت را بالا خواهد برد و روز یکشنبه «تمام اقدامات لازم را برای سرکوب چنین اقداماتی و جلوگیری از نقض نظم عمومی انجام خواهد داد» انجام خواهد داد.

داستان های رونده

خانواده آمریکایی در بر داشت سوء استفاده از ‘راه گریز آلاسکا’ لگد از قبل از ظهر: وزیر

توقف بوسیدن، پوشیدن ماسک در حالی که داشتن رابطه جنسی برای جلوگیری از کروناویروس، تام می گوید

2:08 اعتراضات دسته جمعی در بلاروس با وجود تهدیدهای سرکوب ادامه دارد

اعتراضات دسته جمعی در بلاروس با وجود تهدیدهای سرکوب ادامه دارد

تسيخانوسکايا که هفته آينده برای ملاقات با نخست وزير لهستان به ورشو سفر خواهد کرد، روز شنبه در يک سخنرانی ويديوئی گفت تکانه اعتراضات برگشت ناپذير است.

داستان در زیر تبلیغات ادامه دارد

“بلاروسی ها در حال حاضر تغییر کرده اند، آنها بیدار شده اند و غیر ممکن است که آنها را به ذهنیت سابق عقب رانده شود.”

کشورهای غربی مجبور شده اند همدردی خود را با یک جنبش متورم طرفدار دموکراسی بلاروس در برابر تمایل به تحریک ن کردن روسیه به مداخله نظامی متعادل کنند. این بحران عزم اروپا را در لحظه ای آزمایش کرده است که کشورها نیز در حال وزن کردن چگونگی پاسخ به مسمومیت مشکوک الکسی نوالنی چهره مخالف روسیه هستند که اکنون در آلمان تحت درمان قرار می گیرد.

ادامه مطلب: اعتراضات بلاروس: مخالفان خواستار اقدام سازمان ملل متحد شدند

وزير امور خارجه ليتوانی در مصاحبه ای که روز يکشنبه در فيننشال تايمز منتشر شد، از اتحاديه اروپا خواست تحريم هائی را بر بلاروس اعمال کند و با نفوذ روسيه مقابله کند يا خطر تضعیف اعتبار سياست خارجی خود را به خطر بیند.

لیناس لینکویچیوس می گوید: «گاهی خیلی دیر واکنش نشان می دهیم و اقدامات ما تکه تکه می شود و هیچ تاثیری بر جامعه یا مردم در قدرت نمی گذارد.»

لیتوانی، لتونی و استونی ممنوعیت سفر به لوکاشنکو و ۲۹ مقام دیگر بلاروس را بدون انتظار برای عمل بقیه اتحادیه اروپا اعمال کرده اند و نشانه بی حوصلگی از رویکرد محتاطانه غرب است.

© ۲۰۲۰ رویترز

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de