مقامات سودان کشور خود را منطقه بلایای طبیعی اعلام کردند و پس از بالا رفتن آب های سیل آسا و بارش شدید باران حدود ۱۰۰ نفر را کشت و از اواخر ژوئیه بیش از ۱۰۰ هزار خانه را بی تاریخ کردند، وضعیت اضطراری سه ماهه ای را در سراسر کشور تحمیل کردند.

اين اطلاعيه اواخر روز جمعه در پی جلسه شورای دفاع و امنيت کشور که ریاست آن را يک مقام ارشد دولتی به نام ژنرال عبدالفتاح بورهان بر عهده دارد، اعلام شد.

سیل ناشی از بارش شدید فصلی، بیشتر در اتیوپی همسایه، باعث شد رودخانه نیل در اواخر ماه اوت حدود ۱۷٫۵ متر افزایش یابد که بالاترین سطحی است که در حدود یک قرن به گفته وزارت آبیاری سودان به آن رسیده است.

ادامه مطلب: سازمان ملل متحد: 4 کشور آفریقایی در معرض خطر قحطی، ناامنی گسترده غذایی

این وزارتخانه گفت سطح آب نیل آبی بالاتر از سطح سیل سال ۱۹۸۸ است که ده ها هزار خانه را در چند بخش سودان ویران کرد و بیش از یک میلیون نفر را آواره کرد.

داستان در زیر تبلیغات ادامه دارد

لیزا الشیخ، وزیر کار و توسعه اجتماعی گفت سیل حدود ۱۰۰ نفر را کشته است و همچنین دست کم ۴۶ نفر را مجروح کرده و بیش از ۵۰۰ هزار نفر را در سراسر کشور تحت تأثیر قرار داده است. او گفت بیش از ۱۰۰ هزار خانه در سراسر کشور به طور کامل یا تا حدودی فرو ریخت.

سازمان بشردوستانه سازمان ملل متحد هشدار داده است که انتظار می رود اوضاع در طول هفته های آينده بدتر شود، چرا که باران های بالاتر از حد متوسط تا پايان ماه سپتامبر پيش بينی می شود.

داستان های رونده

نگه داشتن کانادا، مرز ایالات متحده بسته ممکن است کمک به ‘نگه داشتن درب’ در اعداد کروناویروس: Fauci

ترامپ برای لغو برنامه های آموزشی تنوع نژادی ‘تفرقه انگیز’ در کاخ سفید حرکت می کند

پایتخت خرطوم در دو هفته گذشته ضربه سختی خورد. ساکنان در چندین منطقه از شهر دیده می شد نصب موانع و سپرهای دیگر به عنوان آب از نیل را از طریق چند محله جاروب, در فیلم در گردش آنلاین.

ارتش سربازانی را برای کمک به تخلیه مردم و ساخت موانع در خارطوم و همچنین توزیع غذا اعزام کرد، پس از جاری شدن سیل در آنجا جاده ها را قطع کرد و خانه ها و وسایل را جاروب کرد.

1:27 پاپ خواستار ادامه مذاکرات مصر، اتيوپی و سودان بر سر سد نيل شد

پاپ خواستار ادامه مذاکرات مصر، اتيوپی و سودان بر سر سد نيل شد

در اوائل هفته جاری، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، یا OCHA، گفت دسترسی به آب پاک که در میان همه گیر کروناویروس بحرانی است نیز کاهش یافته است و سیل ها حدود ۲۰۰۰ منبع آبی را ناک اوت یا آلوده کرده است.

داستان در زیر تبلیغات ادامه دارد

OCHA هفته گذشته گفت که سیل همچنین به دست کم ۴۳ مدرسه و ۲۶۷۱ تأسیسات بهداشتی در سراسر کشور آسیب رسانده است و در اواسط فصل برداشت نیز اسوات های بزرگی از زمین های کشاورزی در سراسر کشور سیل زده شده است.

ادامه مطلب: ۶۰ کشته پس از جاری شدن سیل، بارش شدید باران در سودان

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، يا کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، گفت ده ها هزار پناهنده و آواره داخلی، به ويژه در استان دارفور شمالی، که ۱۵ نفر در آن جان خود را از دست داده اند و ۲۳ نفر ديگر مفقود شده اند، تحت تاثير قرار گرفته اند.

OCHA از حمایت گسترده تر جامعه بین المللی خواست، چرا که یک طرح بشردوستانه ۱٫۶ میلیارد دلاری برای سودان کمتر از ۴۴ درصد بودجه دارد و سهام کمک ها «به سرعت تهی شده است.»

به گزارش سازمان ملل متحد، باران های فصلی و جاری شدن سیل در سال گذشته در مجموع ۷۸ کشته در ۱۶ استان از ۱۸ استان سودان، بین ماه های ژوئیه و اوت بر جای گذاشت.

© ۲۰۲۰ مطبوعات کانادا

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de