۷۵ سال پیش در ۲ سپتامبر بود که جنگ جهانی دوم رسماً با تسلیم بی قید و شرط ژاپن در کشتی جنگی ۴۵٬۰۰۰ تنی، اس اس میزوری، در خلیج توکیو به پایان رسید.

در تضاد آشکار با مراسم ریاضت آمیز و اواخر شب چند ماه پیش از آن در فرانسه که به جنگ علیه آلمان نازی در غرب اروپا پایان داد، کاپیتولاسیون امپراتوری ژاپن یک تظاهرات عمومی پیروزمندانه از قدرت ارتش آمریکا بود که شخصاً توسط ژنرال داگلاس مک آرتور طراحی شده بود.

بیش از ۲۵۰ کشتی جنگی ناوگان اقیانوس آرام آمریکا به داخل خلیج شلوغ شدند و صدها بمب افکن و جنگنده نیروی هوایی نیروی دریایی آمریکا و ارتش آمریکا سربار پرواز کردند که ساعاتی پیش از آن از جزایر تا پیش از این در دست ژاپن و از ۳۸ ناو هواپیمابر نزدیک پرتاب شده بودند.

ادامه مطلب: امپراتور ژاپن ابراز ندامت عمیق در 75 سالگرد پایان جنگ جهانی دوم

دانش آموز مشتاق تاریخ با توجه بالا برای جای خود را در آن، مک آرتور تا به حال لنگر قطره میزوری که در آن Cmdre. متیو سی پری در سال ۱۸۵۳ به ساحل آمده بود تا ژاپن را مجبور کند بنادر خود را به روی کشتیرانی آمریکا باز کند. برای تاکید بر این نکته، پرچم پری برای تسلیم از آمریکا آورده شد و ۳۰۰ روزنامه نگار برای شاهد این رویداد در میزوری آورده شدند.

داستان در زیر تبلیغات ادامه دارد

این یک نمایش تقریباً کاملاً آمریکایی در آن روز در میزوری بود چرا که برای بیشتر نبردها در اقیانوس آرام بود. با این حال، برای بسیاری از کانادایی ها شناخته نشده بود، سربازان آن ها نزدیک به چهار سال در جنگ در اقیانوس آرام نقش داشت و قرار بود سهم قابل توجهی در حمله به ژاپن داشته باشند.

تمام کشورهایی که با آمریکا در اقیانوس آرام و هند متحد بودند، به جز کانادا، در خلیج توکیو توسط یک ژنرال یا دریاسالار نمایندگی می شدند. امضای ابزار تسلیم برای اتاوا سرهنگ لارنس کوسگرو بود که وابسته نظامی کانادا برای اقیانوس آرام جنوب غرب بوده است.

به طور بدنامی کوسگرو امضای خود را روی خط اشتباهی گذاشت و تمام افسران متفقین را که به دنبال او رفتند موظف کرد تا یک خط پایین تر از جایی که قرار بود داشته باشد امضا کنند.

قرار بود سربازان کانادایی نیز بخشی از حمله به ژاپن بوده اند که پس از پرتاب بمب های اتمی بر روی هیروشیما و ناکازاکی لغو شد.

با تنش بر روی جوش دوباره در هند و اقیانوس آرام، پتانسیل تبدیل شدن کانادایی ها به نحوی به درگیری بین غرب و چین در حال افزایش است. بنابراین شاید زمان خوبی برای بازدید مجدد از بخش کانادا 75 سال پیش در جنگ علیه ژاپن باشد.

بیشتر کانادایی ها به طور گسترده ای با سهم بزرگ کانادا در جنگ در اروپا از دیپه، جنوب ایتالیا و نرماندی تا شکاف فلایز و آزادسازی بلژیک و هلند آشنا هستند.

داستان در زیر تبلیغات ادامه دارد

ادامه مطلب: 75 سال پس از پایان جنگ جهانی دوم، 1 میلیون کشته جنگ ژاپن گم شده باقی می ماند

به مراتب کمتر کانادایی ها در مورد ده هزار هم کشوری خود که در آلاسکا می جنگیدند بسیار می دانند، ماموریت هایی را بر فراز کوهان برمه با سربازان، مهمات و دیگر تدارکات پرواز کردند و خلبانان، ناوبرها و توپچی های متصل به اسکادران های نیروی هوایی سلطنتی بودند که به ژاپنی ها در مالایا، جاوه (اندونزی) و جاهای دیگر حمله کردند

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.net