کامندهای مرگبار که نباید هرگز در لینوکس اجرا کنید

کامندهای مرگبار که نباید هرگز در لینوکس اجرا کنید لینوکس یکی از ترمینال های بسیار پر قدرت موجود در حال حاضر م

توسط RECORDEJADID در 14 دی 1400

کامندهای مرگبار که نباید هرگز در لینوکس اجرا کنید

لینوکس یکی از ترمینال های بسیار پر قدرت موجود در حال حاضر می باشد. در این سیستم از شما برای اجرای یک کامند تاییدی گرفته نمی شود و تمامی کامند های شما بلافاصله اجرا می شوند. خط دستوری در واقع یک راه پر سرعت برای برقراری ارتباط و تعامل در سیستم شما می باشد. در صورتی که شما در کار با سیستم لینوکس یک تازه کار باشید ممکن است در ابتدا مرتکب اشتباهاتی مرگبار شده و کامند هایی را به اشتباه اجرا کنید که منجر به نابودی و خرابی سیستم شما شود. بنابراین جهت پیشگیری از این اتفاق بهتر است تا با این کامند های مرگبار آشنا شده و مراقب اجرای آن ها به صورت اشتباه باشید.

استفاده از کامند های لینوکس در سرور اختصاصی می تواند به عنوان یک محیط تستی، خطری برای شما نداشته باشد.

با دانستن این کامند ها که می توانند نابودی سیستم عامل شما را به دنبال داشته باشند، شما می توانید کامند هایی که برای شوخی و یا اشتباها به شما پیشنهاد می شوند را باز شناخته و از وارد شدن آسیب های جدی به سیستم عامل خود پیشگیری نمایید. اولین نکته ای که لازم است به آن توجه داشته باشید این است که دستوراتی که در زیر برای شما آورده شده است با دسترسی Root اجرا می شوند. بنابراین اولین کاری که برای حفظ امنیت سیستم خود می توانید انجام دهید این است که همیشه با دسترسی Root وارد ترمینال نشوید و در صورت نیاز از دستور Sudo برای دست یابی به دسترسی Root استفاده کنید. در ادامه می توانید با تعدادی از این کامند های مرگبار سیستم عامل لینوکس آشنا شوید.

شبکه اجتماعی یوتیوب و لینکدین، منبع فیلم ها و مقالات آموزشی ما را دنبال کنید.

کامند :(){ :|: & };:

کامند :(){ :|: & };: ممکن است در ظاهر و در نگاه اول یک کامند بی خطر و ساده به نظر برسد اما در حقیقت یک کامند بسیار پر خطر محسوب شده و یک bash function می باشد. کاراکتر های کوچک موجود در این کامند یک فانکشن محسوب می شوند که کارکرد آن بدین صورت است که یک کپی تازه از خودشان تولید می کنند و این عمل به شکل چرخه وار تکرار می شود. این روند تا جایی ادامه پیدا می کند و نسخه های جدید تولید می کند که تمامی منابع CPU و رم شما را در بر گرفته و اصطلاحا سیستم شما به حالت فریز در می آید. این کامند به عنوان یک حمله DoS و Fork Bomb نیز شناخته می شود. لازم است بدانید که bash function ها هر چقدر هم کوتاه و بی اهمیت به نظر برسند با این حال بسیار پر قدرت و خطرناک می باشند.

command > /dev/sda

این دستور باعث می شود که محتوای شما به طور مستقیم در اولین هارد دیسک نوشته شود. به این صورت که یک کامند را اجرا کرده و سپس با استفاده از کاراکتر >  نتیجه دستور را در مسیر /dev/sda می نویسد. این کار باعث می شود که اولین بایت های هارد دیسک که اطلاعات فایل سیستم در آن نوشته شده است دچار تخریب شوند و به دنبال آن، دیسک غیر قابل استفاده گردد. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که هرگز خروجی یک دستور را به طور مستقیم در یک هارد دیسک وارد نکنید.

rm -rf / 

کامند خطرناک rm -rf / باعث می شود همه چیز در سیستم شما پاک شود و هر چیزی که در ریشه لینوکس شما یعنی دایرکتوری / است را پاک خواهد کرد. این فایل ها شامل فایل ها و فولدر های روی هارد دیسک سیستم شما و دستگاه های قابل حمل مانند فلش USB می باشد. در واقعrm  کامندی است که وظیفه remove را بر عهده دارد و –rf نیز به این معنی است که به صورت Recursive و Force یعنی بدون پرسیدن مجدد فایل ها را پاک می کند و / هم بیانگر دایرکتوری ریشه یا Root می باشد.

ممکن است در فضای اینترنت هم با کامند هایی مواجه شوید که ادعا کنند کار مفیدی در سیستم شما انجام می دهند اما در واقع حقیقت نداشته باشد. دقت کنید که هرگز کامند های نا آشنا را در سیستم خود اجرا نکنید.

 

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن