کاربرد پایتون چیست

پایتون چیست؟ زبان پایتون چیست؟ پایتون (python) یک عدد از زبان‌های چندمنظوره شی گراست که در سال ۱۹۹۱ برای

توسط RECORDEJADID در 11 شهریور 1401

پایتون چیست؟

زبان پایتون چیست؟ پایتون (python) یک عدد از زبان‌های چندمنظوره شی گراست که در سال ۱۹۹۱ برای اولین توشه طراحی و منتشر شد. یک عدد از مهم‌ترین دلایل ساخت زبان برنامه‌نویسی پایتون خوانایی بالای کدها است. پایتون به صورتی طراحی شده است که برنامه نویس می‌تواند به رخ به طور کامل روشن و فارغ از ابهام پروژه‌های برنامه‌نویسی پهناور و ریز ایجاد کند.

این گویش برنامه‌نویسی کاملا چندین منظوره هست و تقریباً در هر مکانی که از داده‌ها، محاسبات ریاضی یا خطوط کد به کار گیری می‌شود، کاربرد دارد. به تیتر مثال، بر بر خلاف جاوا، پایتون محدود به به کارگیری به جهت گسترش وب نیست. سطح بالا بودن لهجه برنامه‌نویسی پایتون به این معناست که کدهای متن شده نسبت به گویش خودرو اکثر به لهجه انسانی و گویش انگلیسی نزدیک هستند. کد نویسی به گویش پایتون نسبت به زبان‌های دیگر مانند جاوا در روزگار کمتری نوشته می‌شوند.

پایتون از ساده‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی به جهت خواندن و یادگیری محسوب می‌شود. در این گویش بلوک‌های کد در آکولاد نوشته نمی‌شوند و به جای آن از فاصله برای تالیف کدها به کارگیری می‌شود.

زبان پایتون

هدف از تولید زبان برنامه نویسی پایتون

طراح همین لهجه هدف خویش را از تولید آن عارضه ها تحت عنوان کرده است:

 • زبانی بی آلایش و قابل فهم که از اقتدار بالایی هم برخوردار بوده و توانایی رقابت اصلی بقیه زبان‌های برنامه‌نویسی را داشته باشد.
 • کاملا مرجع گشوده بوده تا تمام اشخاص و برنامه‌نویسان در گسترش آن شرکت داشته باشند.
 • سادگی آن به اندازه‌ای است که مشابه یک متن انگلیسی خوانایی بالایی داشته باشد.
 • در کمترین دوران ممکن قابلیت بسط برنامه به امداد پایتون وجود داشته باشد.

یادگیری پایتون

پایتون ازجمله زبان‌های فراوان ساده به جهت یادگیری کسانی میباشد که به طراوت وارد دنیای برنامه‌نویسی می‌شوند. در پیشین به جهت آموزش مبتدیان از زبان جاوا به کارگیری می‌شد اما اصلی بروز این زبان و مرحله بالا بودن آن به شتاب جایگزین جاوا شده و به جهت یادگیری در مرکزها آموزشی به کارگیری می‌شود.

زبان پایتون به عنوان یک لهجه Basic ساختاری ساده و جالب دارااست و یادگیری آن نسبت به بعضا زبان های دیگر مانند JAVA و C++ سختی کمتری دارد. از همین جهت پایتون آیتم ی قابل قبولی به جهت آغاز برنامه نویسی به خصوص برای کودکان و نوجوانان است.

 

کاربرد پایتون

تمام افراد از برنامه‌نویسان معمولی تا مهندسان سطح بالا می‌توانند از همین لهجه کاربردی استفاده کنند. پایتون را می‌توان برای کارهای کوچکی نظیر تغذیه یک ربات معمولی تعدیل کننده یا اجرای کد بسیار پیچیده مانند مجزاسازی و تحلیل حجم عظیمی از داده‌های مالی استعمال کرد. مقیاس پذیری پایتون بخش مهمی از جذابیت آن است. از مهم‌ترین کاربردهای برنامه‌نویسی پایتون می‌توان به استعمال در زمینه‌های متفاوت علوم داده، یادگیری ماشین، دیتا کاوی و … اشاره کرد.

از آن‌جایی که این لهجه زیاد عمومی بوده و در حوزه‌های متمایز کاربرد دارد، یادگیری آن فرصت‌های شغلی دوچندان زیادی برای شما فراهم می‌کند. بر بر خلاف برخی دیگر از زبان‌ها که تنها برای حوزه‌های خاصی کاربرد دارند، از پایتون می‌توان در بسیاری از حوزه‌های گوناگون استعمال کرد. وجود کتابخانه‌های متنوع و قابلیت و امکان ترکیب این گویش برنامه‌نویسی دارای بقیه زبان‌ها آن را به زبانی کاربردی و همگی کاره تبدیل کرده است.

برنامه نویسی <span class=changed>اساسی</span> پایتون

مهم‌ترین کاربرد های پایتون

طراحی تارنما اهمیت پایتون

بیشتر اشخاص و برنامه‌نویسان از زبان‌هایی مانند زبان برنامه نویسی PHP و ASP به جهت طراحی وب تارنما به کارگیری می‌کنند. ولی پایتون هم دارای اقتدار بالایی در این زمینه است. این گویش حساس فریم‌ورک‌های قدرتمندی مانند Django و Flask میباشد که سبب ساز محبوبیت پایتون در راستا طراحی تارنما شده است.

یادگیری ماشینی با پایتون

الگوریتم‌های یادگیری ماشینی از با بالایی برخوردار بوده و کاربردهای زیادی دارند. به عنوان نمونه گوگل به جهت جستجو از الگوریتم‌های یادگیری ماشین استفاده می‌کند. پایتون در یادگیری اتومبیل عملکرد زیاد خوب داشته و اکثری از افراد درگیر در همین راستا از کتابخانه‌های پایتون استعمال می‌کنند.

ساخت اپلیکیشن‌های موبایل

یکی از دیدنی ترین کاربرد های پایتون به کارگیری از آن به جهت ایجاد اپلیکیشن‌های موبایل است. هر چند بخش اعظم افراد کلیدی زبان‌ اندروید مبادرت به ایجاد اپلیکیشن تلفن همراه می‌کنند، اما پایتون نیز یک عدد از گزینه‌های مناسب به جهت همین عمل است. در همین راستا می‌توانید از فریم ورک Kivy به کار گیری نمایید.

استفاده از پایتون در داده‌کاوی

داده کاوی از شاخه‌های اساسی در علوم کامپیوتر است. بررسی داده‌های مضاعف بسیار می‌تواند داده ها مفیدی در اختیار اشخاص و شرکت‌ها قرار دهد. روش‌ها و الگوریتم‌های متفاوتی برای داده کاوی وجود دارد، اما به جرأت می‌توان گفت بهترین زبان برنامه‌نویسی برای تحلیل دیتا و داده‌کاوی پایتون است. پایتون مهم کتابخانه‌های دوچندان کار کشته و کاربردی در راستا دیتا کاوی است.

ساخت بازی‌های رایانه‌ای

زبان‌های برنامه‌نویسی و موتورهای بازی سازی دوچندان پیشرفته‌ای برای ایجاد بازی‌های رایانه‌ای وجود دارد. البته پایتون نیز ازجمله زبان‌های برنامه نویسی بسیار کار کشته و کاربردی در این راستا است. وجود کتابخانه‌های قدرتمند و رایگان، پایتون را به گزینه‌ای مطلوب در همین زمینه تبدیل کرده است.

کاربرد پایتون
کاربرد پایتون

مهم‌ترین مزایای لهجه برنامه‌نویسی پایتون

در ادامه بعضی از مهم‌ترین مزیای پایتون معرفی شده‌اند:

 • محبوبیت و دسترسی: پایتون مهم یک جامعه پهناور برای پشتیبانی است. همین ویژگی سبب می‌شود به راحتی بتوانید مشکلات پیش آمده در فرآیند یادگیری را برطرف کنید. همچنین همین نرم افزار بدون پول و مرجع باز است.
 • یادگیری ساده: برنامه‌نویسی پایتون اهمیت نحوی آسان برای یادگیری می باشد و از کلمات انگلیسی به کارگیری می‌کند.
 • خوانایی: خطوط کد متن شده در پایتون نیز به راحتی قابل خواندن هستند. به تیتر مثال، پایتون از یک وقفه خوب و تمیز در قالب یک خط کد نو به جای نقطه یا این که ویرگول برای کامل شدن یک امر استفاده می‌کند.
 • مقیاس پذیری: می‌توانید سوای هیچ نگرانی در مورد فعالیت مشقت بار بازنویسی یا تطبیق کد برای سایر پلتفرم‌ها کلیدی افزایش مقیاس، تایپ کردن برنامه را در پایتون شروع کنید.

 

 
 

 

معایب پایتون

Python اصلی وجود مزایایی که دارد برای حل بعضا از مسائل معایبی هم دارااست که در ادامه بعضی از این معایب را معرفی می کنیم:

 • ضعیف در پردازش موبایل: درست است که پایتون در پردازش دسکتاپ و سرور شتاب بالایی داراست اما در پردازش تلفن همراه ضعیف است و به این استدلال برنامه های موبایل زیادی وجود ندارند که کلیدی این زبان نوشته شده باشند.
 • کاهش سرعت: از آنجایی که پایتون از مفسر به جای کامپایلر استفاده می کند، مقداری بر شتاب آن تاثیرگذار است.
 • دشواری در به کار گیری از دیگر زبان‌ها: با دقت به این‌که دستورات برنامه نویسی در پایتون زیاد معمولی می باشد و نیازی به استعمال از ویرگول، نقطه و… نیست، قابلیت دارد برنامه نویسان متبحر در پایتون در مواجه دارای گویش های برنامه نویسی دیگر مبتلا ایراد شوند و لهجه های دیگر را پیچیده ببینید.
 • خطاهای زمان اجرا (Runtime Errors): میتوان گفت که کدهای متن شده به لهجه پایتون به دوران تست بیشتری نیاز دارا‌هستند و امکان داراست که برنامه ها در نقطه نهایی که اجرا می شوند اساسی نادرست مواجه شوند.

فریم ورک های پایتون

فریم‌ورک‌های پایتون از الگوی طراحی MVC برای طراحی وب سایت استفاده می‌کنند. از بهترین فریمورک های پایتون می توان به موردها تحت اشاره کرد:

 • فریمورک جنگو
 • فریمورک فلسک
 • فریمورک ناهمزمان AIOHTTP
 • فریم ورک Cherrypy
 • فریم ورک Pyramid
 

جمع بندی

همان‌طور که می‌دانید یکی از از مهم‌ترین دغدغه‌های اشخاصی که به تازگی قصد دارا‌هستند وارد دنیای برنامه‌نویسی شوند، تعیین گویش برنامه‌نویسی مطلوب است. در این مقاله گفتیم یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی که نیز یادگیری آن آسان بوده و هم مضاعف مهم و کاربردی است، پایتون می باشد و به طور تمام به معرفی گویش برنامه‌نویسی پایتون، مزایا و کاربردهای آن پرداختیم. درصورتیکه به یادگیری همین لهجه علاقه‌مند میباشید این دیتاها می‌تواند به جهت شما موءثر باشد.

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن