مهارت های کلامی

مهارت های کلامی اخطار! این مقاله ارزشمند را حتما بخوانید! مهارت‌های کلامی از جمله مهارت‌های است

توسط RECORDEJADID در 8 اردیبهشت 1401

مهارت های کلامی

مهارت های کلامی

اخطار! این مقاله ارزشمند را حتما بخوانید!

مهارت‌های کلامی از جمله مهارت‌های است که در مدارس آن را به افراد آموزش نمی‌دهند و در واقع یک امر اکتسابی و تجربی است.  داشتن مهارت کلامی خوب می‌تواند به افراد کمک کند تا با افراد موفق ارتباط موثری برقرار نمایند و بدین ترتیب به موفقیت بالایی در کار و زندگی خود دست یابند. بنابراین در مقاله مهارت‌های کلامی به بررسی این موضوع می‌پردازیم چرا که شیوه بیان افراد و به کارگیری کلمات در واقع نشان دهنده شخصیت و مدل ذهنی افراد خواهد بود. بنابراین برای تقویت مهارت‌های کلامی خود خواندن این مقاله را از دست ندهید.   

مهارت های کلامی چیست؟

در تعریف مهارت کلامی می‌توان گفت به مجموعه روابطی گفته می‌شود که با استفاده از گفتگو کردن و بکارگیری کلمات ایجاد خواهد شد. معمولا پراهمیت‌ترین مهارت‌های کلامی شامل موارد مختلفی بوده که از جمله این موارد همان گفتن، خواندن، شنیدن و نوشتن هستند.
در حقیقت این مهارت‌های کلامی به صورت‌های مختلفی ایجاد خواهند شد که از جمله روش‌های ایجاد آنها شامل روش حضوری و غیر حضوری است. در روش حضوری معمولا افراد دارای زبان مشترک بوده و در مذاکره‌ها و جلسات به صورت رو در رو با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، در روش غیر حضوری ارتباط آنها از طریق نامه، رسانه‌ها، دورنگار و ... صورت می‌پذیرد.
همچنین یکی از مهمترین موارد در مهارت کلامی هوش کلامی است، این که افراد بدانند چگونه و در چه موقعیت‌های از چه کلماتی استفاده کنند، بسیار حائز اهمیت است.
 معمولا به هنگام برقراری ارتباط با افراد، تا جایی که امکان دارد، بهتر است از بکارگیری کلماتی که معنای مایوس کننده خواهند داشت و به تحریک احساسات و عواطف افراد می‌پردازند تا حد زیادی پرهیز نمود.
 از آنجایی که مخاطبان بیشتر طرفدار واژه‌ها و کلمات مثبت هستند و به آنها گوش خواهند داد و از آنها تاثیر می‌پذیرند، در مقابل در مواجه با الفاظ منفی جبهه می‌گیرند و مضطرب و خشمگین شده و در نتیجه ارتباط و مهارت کلامی موثری در اینجا ایجاد نخواهد شد.

راه های افزایش مهارت های کلامی

راه های افزایش مهارت های کلامی

از آنجایی که هر فردی که بخواهد به پیشرفت و موفقیت زیادی در زندگی خود دست یابد، نیاز به ارتباط کلامی موثر و موفقی دارد. بنابراین برای بدست آوردن این مهارت به کسب تجربه و بکارگیری روش‌های مناسبی جهت تقویت مهارت کلامی خود نیاز خواهد داشت، از این رو در زیر برخی از مهمترین راه‌ها جهت افزایش مهارت‌های کلامی در افراد را می‌توان این چنین بیان کرد:

·         از بکارگیری کلمات غیرضروری در مکالماتتان پرهیز کنید

بسیار پیش آمده وقتی به مکالمات افراد گوش می‌دهید، متوجه می‌شوید که بسیاری از آنها مدام از کلماتی همانند خوب، به اصطلاح، میگم، به قول معروف و ... استفاده می‌کنند، در واقع این کلمات همان کلمات غیرضروری هستند که به کار نبردن آنها موجب می‌شود تا جمله به صورت واضح‌تر و کوتاه‌تر بیان گردد. در حقیقت استفاده از این کلمات غیرضروری نشان دهنده آن است که فرد سخن‌گو، پیش از بیان کلمات خود چندان بر روی آنها فکر نکرده، بنابراین نباید از این کلمات استفاده کرد، برای این کار باید به تمرین کردن مداوم بپردازید تا نیمکره مغز عادت به استفاده نکردن از این کلمات کند.

·         توجه به شنونده خود

از جمله موارد مهم جهت تقویت مهارت کلامی، توجه به مخاطبتان است، شما باید در نظر بگیرد برای چه کسانی می‌خواهید صحبت کنید، بنابراین باید به جایگاه مخاطب خود از نظر هوش، سن، نسبت خانوادگی و ... توجه نماید، از آنجایی که تاثیر زیادی در نحوه صحبت کردن شما خواهد داشت.
 به عنوان مثال نحوه صحبت کردن شما با مادر و مدیر عامل شرکتتان یکسان نخواهد بود، از آنجایی که مادر شما و مدیر عامل شرکتتان مسلما از لحاظ سن، سطح آگاهی، نسبت و ... با یکدیگر تفاوت
های خواهند داشت.
بنابراین مهارت کلامی مناسب به شما کمک خواهد کرد تا بدانید با هر فردی چگونه صحبت کنید، یعنی چه لحنی بکار ببرید و از چه کلماتی استفاده کنید و بلندی یا کوتاهی جملات شما به چه میزانی باشد.

·         شنونده خوبی بودن

برای آن که دیگران برای شما شنونده خوبی باشند، خودتان هم باید شنونده خوبی برای آنها باشید، در بسیاری از مواقع زمانی که شما به سخنان مخاطب خود گوش می‌دهید، این احساس را در افراد ایجاد خواهید کرد که او هم ملزم است همین کار را در قبال شما انجام دهد، بنابراین شنونده خوبی بودن بیشتر از این که برای مخاطبتان سود داشته باشد برای شما سودمند است. 

·         داشتن مطالعه زیاد

مطالعه از جمله مواردی است که تاثیر زیادی در تقویت مهارت‌های کلامی شما دارد، مثلا با مطالعه زیاد قطعا دایره لغات شما گسترده‌تر می‌شود چرا که با کلمات جدیدی آشنا خواهید شد. بنابراین اگر روزنامه، کتاب‌های روان شناسی، شعر، رمان و ... را به صورت تندخوانی مطالعه کنید، تاثیر آن را در تقویت مهارت‌های کلامی خود خواهید دید.

·         با خود صحبت کنید

با خود صحبت کنید

تعجب کردید! بر خلاف آنچه تصور می‌کنید صحبت کردن شما با خودتان می‌تواند نقش موثری در رفع مشکلات و نقص‌های داشته باشد که شاید به هنگام صحبت کردن با دیگران برای شما پیش آید.
 بنابراین برای این کار می‌توانید روبروی یک آینه بایستید و همزمان خودتان گوینده و شنونده باشید. شما تصور کنید که فردی که در آینه قرار دارد مخاطب شما است و اکنون مهارت کلامی موثری با او برقرار نماید. صحبت کردن شما با خودتان در آینه به شما کمک می‌کند تا علاوه بر نوع صحبت کردن خود، به نحوه میمیک صورتتان نیز توجه کرده و به بهبود عیب‌های آن بپردازید.

همچنین برای تقویت مهارت کلامی هم می‌توانید صدایتان را ضبط کنید و به آن گوش دهید، با گوش دادن بارها به صدای خود می‌توانید نقاط ضعف آن را برطرف نماید و به افزایش مهارت کلامی خود کمک کنید.

نتیجه گیری

با توجه به آن چه بیان گردید، اگر افراد به هنگام صحبت کردن خود از مهارت‌های کلامی استفاده نمایند، می‌توانند به موفقیت بیشتری در زندگی دست یابند. از آنجایی که داشتن یک مهارت کلامی خوب موجب می‌شود تا افراد با مردم، همکاران، مدیران و ... ارتباط بهتری برقرار نمایند و در نتیجه مسیر موفقیتشان هموارتر گردد. بنابراین افراد با خواندن این مقاله با مهارت‌های کلامی و نحوه تقویت آنها آشنا می‌شوند و همچنین می‌توانند با مراجعه به سایت دکتر مریم مبارکی اطلاعات جامع‌تری در این زمینه بدست آورند و راه‌های ترقی خود را به خوبی طی کنند.

 منبع : maryammobaraki.com

آخرین مطالب