دلایل و راهکارهای مقابله با داغ شدن لپ تاپ

چرا لپ تاپ بیش از حد گرم می شود؟ ممکن است دلایل مختلفی برای داغ شدن لپ تاپ شما وجود داشته باشد. برای شروع، اگ

توسط RECORDEJADID در 7 مرداد 1401

چرا لپ تاپ بیش از حد گرم می شود؟

ممکن است دلایل مختلفی برای داغ شدن لپ تاپ شما وجود داشته باشد. برای شروع، اگر لپ تاپ شما ممکن است در مکانی باشد که دمای محیط بالا باشد. در چنین حالتی، انتظار گرم شدن بیش از حد دستگاه کاملاً طبیعی است. اگر از لپ‌تاپ در جایی استفاده می‌کنید که گردش هوا کافی نیست، لپ‌تاپ در معرض گرم شدن بیش از حد است و مسلما لپ تاپ داغ می شود و باید مقابله های لازم با این داغ شدن را انجام دهید که در این لینک به آن اشاره کرده ایم.

همچنین این احتمال وجود دارد که دریچه های خروجی هوای لپ تاپ مسدود شده باشد که از جریان هوا جلوگیری می کند و در نتیجه باعث گرم شدن بیش از حد لپ تاپ می شود. اگر از آداپتور شارژ اصلی استفاده نکنید، ممکن است این مشکل نیز ایجاد شود. دلیل دیگر می تواند نرم‌افزار یا سرویسی باشد که در پس زمینه اجرا می شود و قدرت پردازش زیادی مصرف می کند.

اگر قطعات داخلی با گرد و غبار مسدود شود، لپ‌تاپ ممکن است بیش از حد گرم شود و از جریان هوای تمیز جلوگیری کند. اگر خمیر حرارتی CPU فرسوده شده باشد و منجر به مدیریت حرارتی ناکارآمد شود، ممکن است مشکل ایجاد شود. اگر اجزای خنک‌کننده داخلی لپ تاپ مانند هیت سینک یا فن های خنک‌کننده خراب شده باشند.

حتی اگر لپ‌تاپ شما دارای فن خنک‌کننده داخلی پردازنده باشد، خرید یک پد خنک‌کننده خارجی برای لپ‌تاپ شما ممکن است به حذف گرمای اضافی هنگام شارژ و انجام کارهای سنگین کمک کند. یک پد خنک‌کننده لپ تاپ پشتیبانی خنک‌کننده اضافی را برای کمک به لپ تاپ فراهم می کند تا همانطور که در نظر گرفته شده است کار کند. با این حال، باید در نظر داشته باشید که مکانیسم خنک‌کننده بومی در هر دستگاه متفاوت است، بنابراین باید مطمئن شوید که پد خنک‌کننده‌ای که روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنید از لپ‌تاپ شما پشتیبانی می‌کند.

اتاق را خنک نگه دارید
گاهی اوقات، لپ تاپ اصلاً مقصر نیست و فقط بیش از حد گرم می شود زیرا دمای محیط بالاتر است، به خصوص در تابستان. در برخی موارد، می توانید وسایل اتاق خود را تغییر دهید و از AC، خنک‌کننده یا فن استفاده کنید تا دمای محیط را پایین بیاورید و از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ جلوگیری کنید.

دلیل داغ شدن لپ تاپ چیست

رایج ترین راه ها برای رفع مشکلات داغ شدن بیش از حد لپ تاپ
برای جریان هوای کارآمد، گرد و غبار را از لپ تاپ پاک کنید
سایش و پارگی را بررسی کنید
از شارژر لپ تاپ اصلی یا معتبر استفاده کنید
از شروع خودکار برنامه ها و فرآیندهای غیر ضروری جلوگیری کنید
از پد خنک‌کننده لپ تاپ استفاده کنید
اتاق را خنک تر نگه دارید
تنظیمات BIOS را به روز کنید
منوی Power Troubleshooter را اجرا کنید
تغییر طرح نیرو
خمیر حرارتی CPU را جایگزین کنید

اگر هنگام راه‌اندازی لپ تاپ، برنامه های زیادی در پس زمینه اجرا می شوند. گاهی اوقات، بسیاری از برنامه‌ها و سرویس‌های بی‌فایده می‌توانند در طول فرآیند لاگین شروع به کار کنند و بار پردازشی زیادی را روی پردازنده لپ‌تاپ وارد کرده و عملکرد آن را کاهش دهند. اگر به طور همزمان لپ تاپ خود را به منبع برق وصل کرده باشید، اوضاع بدتر می شود. برای جلوگیری از چنین وضعیتی، می توانید تمام برنامه هایی را که غیرضروری می‌دانید در هنگام راه‌اندازی متوقف کنید.

برای متوقف کردن این برنامه ها، می توانید از Task Manager ویندوز استفاده کنید یا می توانید منوی تنظیمات را بزنید و برنامه های غیر ضروری را از آنجا غیرفعال کنید. علاوه بر این، چندین فرآیند راه‌اندازی وجود دارد که می توانید آنها را غیرفعال کنید. با توجه به آنچه گفته شد، لطفاً مطمئن شوید که هیچ برنامه یا فرآیندی را که برای بوت موفقیت آمیز ویندوز ضروری است غیرفعال نکنید.

لپ‌تاپ‌ها، درست مانند اکثر گجت‌های امروزی، هر سال که می‌گذرد فشرده‌تر می‌شوند. اگرچه هیچ راهی وجود ندارد که برندها از بهبود عملکرد لپ‌تاپ‌های خود دست بردارند، مشکلی وجود دارد که اغلب با چنین ماشین‌هایی با کارایی بالا مرتبط است: گرمای بیش از حد لپ تاپ، اغلب اوقات ممکن است متوجه شده باشید که لپ تاپ شما بیش از حد معمول گرم می شود. اگر به حدی بیش از حد گرم شود که کار با آن سخت شود و عملکرد آن تحت تأثیر قرار گیرد ، می تواند یک نگرانی بزرگ باشد ولی دلهره ای نداشته باشید زیرا ما در این سایت راهکارهای مقابله با داغ شدن لپ تاپ را بررسی کرده ایم که میتوانید انجام دهید.

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن